9 lipca 2024

W połowie 2024 roku Toyota najpopularniejszą marką wśród flot z sześcioma modelami pierwszej dziesiątce

W pierwszym półroczu 2024 roku Toyota zajmuje pozycję lidera w kategorii rejestracji aut osobowych i dostawczych przez polskie firmy. Z wynikiem 37 641 egzemplarzy japońska marka posiada 17,2% udziału w tej części rynku. Pod względem liczby rejestracji modele Toyoty przewodzą aż w ośmiu segmentach, a najchętniej wybieranym modelem flotowym w naszym kraju pozostaje Corolla.

Po pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku liczba samochodów osobowych i dostawczych wprowadzonych do polskich flot wzrosła o 12% w porównaniu z tym samym okresem roku 2023. Liczba zarejestrowanych pojazdów wyniosła 37 641, co stanowi 17,2% udziału w rynku (wzrost o 0,4 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego). Jest to wynik lepszy niż łączne osiągnięcia dwóch kolejnych marek w rankingu.

Corporate Sales Senior Manager w Toyota Central Europe Mirosław Sochacki tak skomentował to osiągnięcie: „Umocniliśmy się na pozycji lidera rynku flotowego, dzięki gamie nowoczesnych samochodów dostosowanych do potrzeb polskich firm oraz kompleksowej obsłudze flot od zakupu lub finansowania auta po jego bieżącą obsługę. Corolla potwierdziła swój status jako synonim auta flotowego, mamy też doskonałe wyniki w kluczowych segmentach. Rozpoczęliśmy przyjmowanie zamówień na nasze największe dostawcze auto – model PROACE MAX, wkrótce na rynku zadebiutuje nowa generacja Camry, a klientom oczekującym aut klasy premium oferujemy samochody marki Lexus”.

Corolla nieustannie na czele

Kompaktowa Corolla jest najczęściej wybierana przez polskie przedsiębiorstwa dla swoich pracowników. Od stycznia do czerwca 2024 roku floty firmowe wzbogaciły się o 11 674 sztuki tego modelu, co stanowiło niemal jedną trzecią wszystkich zarejestrowanych przez firmy Toyot. Corolla jest dostępna w trzech wersjach nadwozia: Hatchback, Sedan i TS Kombi. Wyposażona w nowoczesną, piątą generację napędu hybrydowego oraz zaawansowane technologie, w tym systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE, ułatwia codzienną eksploatację.

W Top10 najchętniej wybieranych przez polskie firmy aut osobowych i dostawczych znalazło się aż pięć modeli Toyoty. Trzecie miejsce zajął SUV RAV4 z wynikiem 4720 egzemplarzy, a na czwartym miejscu uplasował się miejski hatchback Yaris z liczbą 4582 sztuk. Nowa Toyota C-HR, z 3539 rejestracjami, znalazła się na siódmym miejscu, ósme miejsce przypadło modelowi Yaris Cross z wynikiem 3435 sztuk, a pierwszą dziesiątkę zamyka PROACE CITY z 3032 egzemplarzami.

Liderzy w ośmiu segmentach

W wielu segmentach samochodów Toyota okazała się bezkonkurencyjna. Model Aygo X zajął pierwsze miejsce w klasie najmniejszych aut z 776 zarejestrowanymi egzemplarzami, co dało mu 36,1% udziału w rynku. W segmencie B liderem został Yaris, osiągając 30,6% udziału. Miejskie SUV-y były zdominowane przez Yarisa Cross z udziałem wynoszącym 20,1%. Corolla zwyciężyła w segmencie C (26,9% udziału), a Toyota C-HR triumfowała w segmencie C-SUV z 13,5% udziału. RAV4 był numerem jeden w segmencie D-SUV z wynikiem 11,4% udziału.

Samochody z linii Toyota Professional również doskonale radzą sobie jako auta firmowe. PROACE CITY dominował w segmencie CDV z 3032 zarejestrowanymi egzemplarzami i 34,1% udziału w rynku. Hilux z kolei okazał się najczęściej wybieranym przez polskie firmy pick-upem, osiągając 731 rejestracji i 38,3% udziału.